Papiery do scrapbookingu - pomysł na własnoręcznie zrobione prezenty

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam przygotowywać własnoręcznie różne zaproszenia, podziękowania czy też kartki okolicznościowe...

Wiele inspiracji szukałam w Internecie podczas przygotowań do I Komunii Świętej mojego dziecka i tak udało mi się znaleźć bardzo ciekawą stronę - Scrap Shop pełną inspiracji i potrzebnych materiałów papierniczych m.in. papier do scrapbookingu.Jest on najważniejszym elementem dzieł powstających w wyniku skrapowania. To on jest podstawą wszystkich wyrobów papierniczych. W tym artykule poświęcimy mu zatem więcej uwagi, sprawdzimy rozmiary w jakich występuje, czy można go zastąpić zwykłym papierem oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Charakterystyka papierów do scrapbookingu

Wśród asortymentu sklepów scrapbookingowych możemy znaleźć papiery jednostronne i dwustronne. W przypadku dwustronnych, wzór występuje z obu stron arkusza, co przyprawia czasami o ból głowy, na który powinniśmy się zdecydować. Niektóre osoby z tego powodu dokonują zakupu dwóch sztuk, by nie stawać przed takim dylematem.

Papiery oferowane przez sklepy występują w różnych rozmiarach. Jednak zdecydowanie najpopularniejsze to:
  • 30,5cm x 30,5cm – rozmiar części z wzorem to 30x30, zaś pozostałe 0,5cm to tak zwana stopka, na której znajdziemy informacje dotyczące nazwy kolekcji, papieru, producenta, a także gdzie został wyprodukowany. Informacje te są niezwykle istotne, dzięki nim dobierzemy papiery o podobnej tematyce, a także dodatki dedykowane do danej kolekcji.
Tego rozmiaru papiery zakupimy w pojedynczych arkuszach, bądź w zestawach, kolekcjach.
  • 15cm x 15cm – drugi najpopularniejszy rozmiar. Nie posiadają stopki, zakupimy je w formie tzw. bloczków klejonych, które zawierają zazwyczaj po 2 sztuki z każdego wzoru.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeżeli pragniemy, by nasze prace były dopasowane pod względem kolorystycznym i tematycznym powinniśmy szukać papierów z jednej kolekcji. Kupując papiery w kolekcjach, zestawach zaoszczędzimy również pieniądze, gdyż są zazwyczaj po prostu tańsze w przeliczeniu na arkusz papieru.
Papiery występują w różnych grubościach (podawana w gramaturze).
Kolejną istotną kwestią jest adnotacja zawarta w stopce „Acid and ligin free”. Papier posiadający takie oznaczenie charakteryzuje się wyższym pH, co przekłada się na dłuższą żywotność i odporność na żółknięcie.

Czy specjalistyczny papier do scrapbookingu możemy czymś zastąpić? Oczywiście, jednak to praca na papierze przeznaczonym do scrapbookingu będzie dużo sprawniejsza, a jego barwy, kolorystyka i żywotność sprawiają, że zdecydowanie jest warty swojej ceny.

A Wy korzystacie z takich rozwiązań???


Komentarze

  1. Też uwielbiam tworzyć różnego rodzaju rękodzieło, ale własnoręcznie kartek i zaproszeń jeszcze nigdy nie miałam okazji wykonywać. Zgadzam się z tym, że różnorodne papiery do scrapbookingu rzeczywiście potrafią dodać takim projektom wyjątkowego charakteru. Dzięki Twoim wskazówkom na pewno będę wiedziała, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie! Dzięki za inspirację.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz