Papiery do scrapbookingu - pomysł na własnoręcznie zrobione prezenty

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam przygotowywać własnoręcznie różne zaproszenia, podziękowania czy też kartki okolicznościowe...

Wiele inspiracji szukałam w Internecie podczas przygotowań do I Komunii Świętej mojego dziecka i tak udało mi się znaleźć bardzo ciekawą stronę - Scrap Shop pełną inspiracji i potrzebnych materiałów papierniczych m.in. papier do scrapbookingu.Jest on najważniejszym elementem dzieł powstających w wyniku skrapowania. To on jest podstawą wszystkich wyrobów papierniczych. W tym artykule poświęcimy mu zatem więcej uwagi, sprawdzimy rozmiary w jakich występuje, czy można go zastąpić zwykłym papierem oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Charakterystyka papierów do scrapbookingu

Wśród asortymentu sklepów scrapbookingowych możemy znaleźć papiery jednostronne i dwustronne. W przypadku dwustronnych, wzór występuje z obu stron arkusza, co przyprawia czasami o ból głowy, na który powinniśmy się zdecydować. Niektóre osoby z tego powodu dokonują zakupu dwóch sztuk, by nie stawać przed takim dylematem.

Papiery oferowane przez sklepy występują w różnych rozmiarach. Jednak zdecydowanie najpopularniejsze to:
  • 30,5cm x 30,5cm – rozmiar części z wzorem to 30x30, zaś pozostałe 0,5cm to tak zwana stopka, na której znajdziemy informacje dotyczące nazwy kolekcji, papieru, producenta, a także gdzie został wyprodukowany. Informacje te są niezwykle istotne, dzięki nim dobierzemy papiery o podobnej tematyce, a także dodatki dedykowane do danej kolekcji.
Tego rozmiaru papiery zakupimy w pojedynczych arkuszach, bądź w zestawach, kolekcjach.
  • 15cm x 15cm – drugi najpopularniejszy rozmiar. Nie posiadają stopki, zakupimy je w formie tzw. bloczków klejonych, które zawierają zazwyczaj po 2 sztuki z każdego wzoru.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeżeli pragniemy, by nasze prace były dopasowane pod względem kolorystycznym i tematycznym powinniśmy szukać papierów z jednej kolekcji. Kupując papiery w kolekcjach, zestawach zaoszczędzimy również pieniądze, gdyż są zazwyczaj po prostu tańsze w przeliczeniu na arkusz papieru.
Papiery występują w różnych grubościach (podawana w gramaturze).
Kolejną istotną kwestią jest adnotacja zawarta w stopce „Acid and ligin free”. Papier posiadający takie oznaczenie charakteryzuje się wyższym pH, co przekłada się na dłuższą żywotność i odporność na żółknięcie.

Czy specjalistyczny papier do scrapbookingu możemy czymś zastąpić? Oczywiście, jednak to praca na papierze przeznaczonym do scrapbookingu będzie dużo sprawniejsza, a jego barwy, kolorystyka i żywotność sprawiają, że zdecydowanie jest warty swojej ceny.

A Wy korzystacie z takich rozwiązań???


Komentarze