Ahoj Piraci i inne pomysły na prezent mikołajkowy

Mikołajki tuż tuż... Pora powoli rozglądać się za ciekawymi pomysłami na prezenty, głównie dla małych i wymagających osobników ;)

Sądzę, że świetnym rozwiązaniem są gry planszowe, które nie tylko pozwalają rozwijać wiele umiejętności m.in. spostrzegawczość, logiczne myślenie, myślenie strategiczne, refleks itp. ale są świetną alternatywą na wspólne spędzanie czasu, dobrze się przy tym bawiąc.

Wydawnictwo Egmont ma wiele ciekawych pomysłów na prezenty pod choinkę, gdzie główną rolę odgrywają gry planszowe ;)


Ja natomiast dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o innej grze....


Gra Ahoj, Piraci! składa się z :

-  rozkładanej planszy z ruchomą strzałką,
- 4 statków pirackich
- 64 skarbów
- znacznika tornada
- kostki
- instrukcji

Wszystko szczelnie zamknięte w tekturowym pudełku, charakterystycznym dla większości gier tego Wydawnictwa i oczywiście na najwyższym poziomie. Najbardziej przypadły mi do gustu drewniane makiety statków, które cieszą oko i pozwalają przemienić się w pasażera okrętów pirackich ;)


Zasady gry są proste, choć sama gra przeznaczona jest dla dzieci od 6 lat. Sądzę, że i młodsi towarzysze mogą spróbować swoich sił w zdobywaniu skarbów stojąc na czele jednego z okrętów!


Wcielając  się w rolę kapitana statku pirackiego, który wyrusza w podróż w poszukiwaniu cennych skarbów przemierzamy wzdłuż tajemniczych wysp. Ten, kto pierwszy bezpiecznie dowiezie do swego portu co najmniej 9 skarbów, ten wygra. Mamy zatem do czynienia ze swoistym wyścigiem budzącym poczucie pozytywnego napięcia i chęci wygrania  ;)


Nasz okręt porusza się zgodnie z kierunkiem czerwonych strzałek o tyle wysp, ile wskaże kostka. Okręt może zatrzymać się na różniastych wyspach i jeśli akurat dopłyniemy do:

  • pustej wyspy lub na wyspy ze znacznikiem tornada – nie dzieje się nic,
  • wyspy z zamkniętą skrzynią – gracz decyduje, ile zabrać skarbów, maksymalnie może zabrać tyle, ile widnieje na skrzyni.
  • wyspy z otwartą skrzynią – gracz musi umieścić na swoim statku tyle skarbów ile znajduje się w skrzyni.
  • wyspy, na której znajduje się statek innego gracza – w  takiej sytuacji możemy nic nie robić lub też dokonać abordażu. Na planszy mamy koło ze strzałką. Kręcimy kołem i patrzymy na to, co wskazała strzałka. Jeśli wypadnie pole z czerwonym kółeczkiem, możemy zabrać przeciwnikowi do dwóch skarbów, a jeśli wypadnie pole kółeczkiem żółtym, to przeciwnik miał szczęście i zachowuje wszystkie swoje skarby.

Należy jednak pamiętać  o tym, że nasz statek może przewieźć maksymalnie 7 skarbów, inaczej nastąpi przeładowanie i okręt pójdzie na dno... Także tutaj nie tylko liczy się szczęście, ale ważna jest również strategia i taktyka gry.

Żeby jednak nie było zbyt prosto, mamy również tornada, które mogą sprawić, że nasz statek będzie musiał sie cofnąć. Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy dowiezie do portu 9 skarbów.Gra Ahoj, Piraci! To świetne rozwiązanie na jesienno - zimowe wieczory, spędzone w rodzinnym gronie, z mnóstwem ilości śmiechu i dobrej zabawy. Taka gra to kolejny trafiony pomysł na prezent dla małych miłośników przygód, który pozwoli wcielić się w role piratów i zdobywać kolejne skarby ;)

Kasia


Komentarze