Najwybitniejsi Naukowcy - Pasteur i Hypatia - Wydawnictwo Egmont

 Kolejne tomy kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, prezentują postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. 

W dzisiejszym wpisie chciałabym chciałabym zapoznać Was z sylwetkami dwóch naukowców - Pasteura i Hypatii.Najwybitniejsi Naukowcy. Pasteur: Rewolucja drobnoustrojowa.

Komiks przedstawia postać Louisa Pasteura, francuskiego chemika i prekursora mikrobiologii. Wśród jego licznych osiągnięć należy wymienić m.in. metodę unieszkodliwiania bakterii w napojach – pasteryzację. Ponadto Pasteur był twórcą szczepionek przeciwko wściekliźnie, cholerze i wąglikowi, badał też zjawisko odporności poszczepiennej. 
W komiksie zostały zaprezentowane przebiegi prac Pasteura i jego powolne dochodzenie do niektórych wniosków. Jego osiągnięcia były bardzo odkrywcze. Sama pasteryzacja pozwoliła na dłuższe przechowywanie żywności bez jej gnicia i psucia się. A opracowanie pierwszych na świecie szczepionek uchroniły ludzi przed wieloma chorobami. Dymki dialogowe w komiksie są pełne bogatej treści wraz z fachowymi zwrotami, które mogą być trudne dla czytelnika. Nie mniej jednak jest to bardzo ciekawe wydanie, które na pewno zyska grono zwolenników, zwłaszcza tych pasjonujących się chemią.

Najwybitniejsi Naukowcy. Hypatia: Prawda w matematyce.

W tym tomie poznajemy jedną z pierwszych kobiet naukowców – filozofkę i matematyczkę Hypatię z Aleksandrii. Do jej największych odkryć zalicza się wynalezienie astrolabium, czyli przyrządu astronomicznego używanego w nawigacji. Dzięki swojej tolerancji i otwartości była osobą bardzo szanowaną w Aleksandrii, a jej rozległa wiedza i umiejętność logicznego rozumowania powodowała, że zwracali się do niej o radę nawet przedstawiciele władz. 

 
Na końcu komiksów znajdziemy działy dotyczące osób pojawiających się w życiu naukowców, którego dotyczy komiks, poznajemy również ważne daty z  ich życia i mamy możliwość przyjrzeć się  również szkicom powstawania komiksu.

I co sądzicie o tych wydaniach?

Kasia

 

Komentarze