Poradnik Komunijny - jakie wydatki Cię czekają?

Kochani,

Od dzisiaj zapraszam Was na nową serię na moim blogu - Pamiętnik Komunijny

W tym roku nasz pierworodny będzie przystępował do I Komunii Świętej i w związku z tym postanowiłam również na swoim blogu podzielić się kilkoma ważnymi sprawami z jakimi musi się uporać Rodzic dziecka, które przygotowuje się do tak ważnego Wydarzenia w swoim życiu... Mam nadzieję, że ten cykl wpisów przypadnie Wam do gustu i będzie przydatny zwłaszcza dla Rodziców, którzy również będą przeżywać to święto lub czekać ich to będzie w przyszłości ;) 

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat związany z pieniędzmi, a mianowicie - Jakie wydatki nas czekają przed I Komunią Świętą?- Dewocjonalia 

W parafii w której nasz syn będzie przystępował do I Komunii Świętej raz w miesiącu ksiądz podczas specjalnej Mszy Świętej rozdaje dzieciom zakupione dewocjonalia:

- różaniec - koszt 7zł
- książeczka - koszt 12zł
- medaliki - u nas Rodzice zakupują w swoim zakresie, żeby uniknąć sytuacji, że dziecko może dostać jeszcze od Rodziny jako prezent
- świeca - my mamy świecę od Chrztu Świętego
- obrazki/ pamiątki komunijne - będą zamawiane przez Księdza 

- dekoracja i sprzątanie Kościoła, Dary Ołtarza, podziękowania

Jeśli chodzi o kwestię sprzątania Kościoła, to ta inicjatywa będzie organizowana w naszym, czyli Rodziców dzieci przystępujących do I Komunii Św zakresie. Nie będziemy wynajmować zewnętrznej firmy, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Natomiast dekoracja Kocioła również u  nas jest w bardzo racjonalny sposób rozwiązana. Podobnie jak z kwestią sprzątania, nie będziemy wynajmować firmy. Świeże kwiaty będą zakupione na giełdzie kwiatów przez przedstawicieli Rodziców, a dekoracją Kościoła zajmie się "kościelna" czyli osoba dbająca o Kościół. My już wiemy, że koszt zakupu kwiatów będzie oscylował w granicach 800 - 900zł i będzie się dzielił na ilość dzieci przystępujących do Komunii.

Oprócz tego wchodzą wydatki związane z zakupem tzw. Darów Ołtarza i podziękowań. 

Całość kosztów na jedno dziecko będzie wynosić ok. 40zł

- strój

Jedynym wymogiem, jaki stawia Ksiądz w zakresie stroju jest to, aby był on cały biały. Dzieci nie muszą mieć takich samych strojów, więc jeśli ktoś ma strój po starszym rodzeństwie może również go wykorzystać, można od kogoś odkupić lub kupić nowy i w tym miejscu również Rodzice mają pewne udogodnienie, gdyż Parafia współpracuje z firmą szyjącą stroje i cena takiego stroju jest prawie 3 - krotnie niższa, niż ta którą musielibyśmy zapłacić kupując lub szyjąc indywidualnie. 

Na ten temat pojawi się jeszcze oddzielny wpis.

- fotograf, kamerzysta

W tym temacie również pozostawione zostało nam, jako Rodzicom pole do popisu. Na szczęście w naszej klasie są Rodzice bardzo rezolutni, którym szybko i w przystępnej cenie udało się znaleźć dobrego fotografa i kamerzystę ;)

Rodzic może sam zdecydować i wybrać to, co chce zakupić z proponowanej oferty:

- album składający się z trzech zdjęć (przyjęcie komunii, grupowe, portretowe) - 50zł

- fotoksiążka składającą się z pięciu zdjęć - 90zł 

Można się zdecydować na obie  lub jedną z propozycji. Dodatkowo do każdej opcji dołączona będzie płyta ze wszystkimi autorsko obrobionymi zdjęciami, tak aby każdy mógł sobie wywołać zdjęcia w dowolnej ilości i formacie już w swoim zakresie. Na płycie będzie znajdowało się 400 zdjęć.

- filmowanie - koszt 80 zł dla zainteresowanych Rodziców.

Na płycie znajdzie się film z ceremonii. Będzie ona ozdobiona nadrukiem z wnętrza kościoła. Okładka na płytę natomiast ma być indywidualnie dedykowana dla każdego dziecka (zdjęcie dziecka w momencie przyjęcia Komunii).

- przyjęcie, zaproszenia - tutaj również Rodzice mają kilka opcji do wyboru i również przedstawię to w osobnym wpisie. 

Istnieje możliwość organizacji przyjęcia w domu na tzw."własną rękę", z usługą cateringową lub w restauracji. 

Koszty związane z organizacją I Komunii Świętej są spore. Jednak oczywiście na kilku elementach można oszczędzić. 

Ja opowiem Wam przy następnych wpisach, jak to będzie u nas wyglądało ;)

A jak to jest u Was? Jesteście może przed lub po organizacji Komunii dla swoich dzieci? A może będziecie obchodzić to święto w swoich Rodzinach?

Pozdrawiam

Kasia ;)

Komentarze

  1. Ja w tym roku będę gościć na Komunii u najmłodszego kuzyna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Komunia mojego brata była już dobry czas temu..

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz