Czy programowanie na wesoło jest możliwe? - Python dla dzieci Wydawnictwa PWN

Współczesny świat opiera się na technologiach, które coraz śmielej wkraczają w każdy obszar życia. Sama jako nauczyciel widzę, jak ważne jest to zagadnienie, a Nowa Podstawa Programowa zakłada już od pierwszych lat nauki szkolnej podstawy programowania. 

Pierwsze pytanie jakie przychodziło mi na myśl to jak sprawić, aby dziecko w sposób prosty i zrozumiały poznało owe zagadnienia? Najlepszym rozwiązaniem jest połączyć naukę z zabawą, ale czy jest to możliwe?

I własnie dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o książce  Wydawnictwa PWN, która otworzyły mi oczy na to niełatwe zagadnienie jakim jest programowanie. 

Przyswojenie ilości informacji zawartej w podręczniku wymagała trochę czasu, ale muszę powiedzieć, że było warto, a ja uzyskałam kompleks nowych wiadomości tak potrzebnych zarówno w pracy nauczyciela jak i własnego rozwoju ;)"Python dla dzieci. Programowanie na wesoło"  to bardzo ambitna książka w której autor - wieloletni programista Jason R. Briggs chce wprowadzić czytelników w świat kodów w sposób jak najbardziej ciekawy i przystępny.Książka składa się z 3 części podzielonych na rozdziały. W pierwszej części zostajemy wprowadzeni w elementarne i podstawowe informacje nt. programowania. Treści prezentowane są w bardzo prosty i obrazowy sposób, co dodatkowo sprawia, że nasza motywacja wzrasta i chcemy dowiedzieć się coraz więcej ;) Książka z każdym rozdziałem ewaluuje i otwiera nam kolejne drzwi do świata programowania ;)Każdy rozdział jest tak skonstruowany, że pozostawia poczucie spełnienia czytelnikowi i sprostania wymaganiom przedstawionym na każdej lekcji. Po każdej partii materiału występuje podsumowanie "Co już wiesz?", porady oraz ćwiczenia utrwalające zdobyte wiadomości. 

W ostatniej części znajduje się praktyczna nauka programowania dwóch gier "Odbij piłkę", oraz "Pan Patyczak pędzi do wyjścia". 

Świetnym rozwiązaniem jest to, że ważne partie kodu są wyróżnione innym kolorem, a przejrzystość układu książki wprowadza nas w poczucie uporządkowania.Ciekawe ilustracje, ilość przykładów oraz duża czcionka ułatwia przyswojenie wiadomości zawartych w książce w sposób naturalny. 

Z każdym rozdziałem autor stawia nam coraz wyżej poprzeczkę przekonując nas do tego zabawnymi ilustracjami i historiami.Ta książka jest przykładem na to, że język programowania można uczyć się zawsze - zarówno od najmłodszych lat, jak i będąc dorosłym. 

Jestem zachwycona tą książką i polecam ją każdemu, kto chce poznać i zagłębić się w tajniki programowania ;)

Kasia

Komentarze

  1. Słyszałam o tych zmianach w edukacji, o nauce programowania od najmłodszych lat. Moja córka jest w pierwszej klasie i ma Informatykę, która jednak mnie jak na razie rozczarowuje. Pól podręcznika to nauka Painta.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ale powyższe książki tym bardziej są interesujące. Zawsze naukę można poszerzyć w domu ;)

      Usuń

Prześlij komentarz